5. ledna 2010 jsem vás zde zval na Studijní den o liturgické hudbě, který má být reakcí Pražské arcidiecéze a Plzeňské diecéze na Otevřený dopis varhaníků.
Akce proběhne tuto sobotu, 23. 1. 2010. Překvapivě však včera, v úterý 19. 1., tedy čtyři dny přede dnem D, došlo k podstatné modifikaci plánovaného programu. Změny shrnul Antonín v diskusi pod článkem o Studijním dnu na mém blogu. Lze je stručně charakterizovat tak, že z programu, který původně dával stejný prostor oběma stranám sporu (nazvěme je třeba varhaníky a kytaristy), se stala demonstrace názorů jednoho tábora – kytaristů.
To by samo o sobě nemuselo mít velký význam, nebýt toho, že v seznamu přihlášených účastníků pravděpodobně výrazně převažují členové a sympatizanti strany varhaníků.
Tito lidé si na konferenci přijdou vyslechnout názory obou stran a budou konfrontováni s prezentací strany pouze jedné a to právě té, s níž většina z nich polemizuje. Představte si, že byste přišli na ohlášenou besedu s Karlem Schwarzenbergem a na pódiu vystoupil… Cyril Svoboda. (Poslechněte si hezkou scénku s tímto námětem.)
Vtírá se dojem, že se setkání charakteru dialogického takto mění v akci rázu řekněme… nápravného a převýchovného. Hrozí, že pro většinu účastníků bude konference nepříjemným zážitkem. Nejvíc to snad postihne přednášející – nemluvě o nešťastníkovi, který na svá bedra vezme nevděčné břemeno moderování. Opravdu mi není jasné, jaký by to celé mohlo mít přínos.
Ano, uvažoval jsem, že se zúčastním, ale dosud jsem se nepřihlásil a po včerejších novinkách to už neudělám. Nejsem masochista. Rozhodně nikoho od účasti neodrazuji, ale dovolím si jedno malé varování: buďte nad věcí a nenechte se vyvést z míry. Přednášející v tom jsou vesměs nevinně. To nejhorší, co by se mohlo stát, by byla nějaká otevřená rebelie. Vajíčka nechte doma, na fakultě nepotkáte žádné politické nepřátele, jen katolíky s jiným názorem. A ti pro vás přece nejsou ničím novým. Nenechte se otrávit či zahnat do otevřené opozice – rozhodně to za to nestojí.
Za pokus by naopak stála modlitba, nemyslíte?
********
A máme tady hezkou ukázku plodné spolupráce muzikantů klasických a moderních. No jen se na ně podívejte – nejspíš nejsou ani věřící, a jak jim to spolu ladí! Tomu říkám cesta do budoucnosti! 🙂 Proč by nemohli varhaníci s kytaristy na mši společně nacvičit nějakou pěknou moderní duchovní skladbu, třeba Až si nás jednou nejvrchnější kritik zavolá od Olympiku? Víte, co lidí by to přitáhlo do kostela či na stadion?
Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra, Rock You Like a Hurricane:
Ale houby, je to kýč jak bič! Dobře, dokazuje to, že symfonický orchestr umí produkovat hluk. (A možná vydělávat peníze.)
Tahle původní verze jedné z nejslavnějších hardrockových skladeb se mně osobně líbí mnohem víc (pozor, pouštíte si to na vlastní nebezpečí – pro kultivované posluchače vážné hudby to může být šok – Oslík je dosti otrlý):
(On je to asi nějaký revival, ale velmi přesvědčivý, přesně takto Scorpions dříve zněli. Zaručený originál jsem na webu nesehnal legálně ve slušné kvalitě.)
Mimochodem, v březnu budou Scorpions v Praze, snad bez filharmonie. Nepůjdete? 🙂
Ta přednáška od pana Kuba bude asi dost úderná, navíc když je u ní v literatuře i tohle: Marini G.: Introduzione allo spirito della liturgia, Vatikán 6.1.2010
Jiří Kub je člověk povahy jemné.
No, jestli bude jemný jako na Confugiu… 🙂
Ano, ano.
Rajčata (ani staré missály :-)) házet neplánujeme (leč za všecky bohužel neručím).
A modlitba by nestála jen za pokus, ale je to naše jediná naděje. Hned jak jsem se dozvěděl o změnách SD, tak mě jako vhodné modlitby pro tuto příležitost napadlo několik žalmů.
Např. Žl 141: http://biblenet.cz/app/bible/Ps/chapter/141
Žl 140: http://biblenet.cz/app/bible/Ps/chapter/140
Žl 64: http://biblenet.cz/app/bible/Ps/chapter/64
Tož prosím všecky, kdo mohou, ať se k modlitbám připojí.
Janovi:
Boží dobra předbíhají naše touhy.
Viz „modlitba běhen dne“ o studijním dnu http://studijniden.sdh.cz/brozura_k_mnozeni.pdf
Jinými slovy, i Bůh má smysl pro humor.
[…] Malá úvaha o změně programu Studijního dne na poslední chvíli David Petrla se zamýšlí nad nepěknou manipulací se Studijním dnem o liturgické hudbě. Vizte ZDE. […]
Vystoupení Jiřího Kuba bylo bezkonkureční! Svým vtipem i trefností argumentů zastínil dokonce ten ohromný nepoměr členů opozice – zastáncem kultivované liturgické hudby byl nakonec mezi přednášejícími – pokud se má rozlišovací schopnost nemýlí – jen on sám!
Doc. Marek Franěk je, pokud je mi známo, též zastáncem tradičního pojetí liturgické hudby. Ale jeho přednáška byla o něčem jiném – o tom, co skutečně poslouchají mladí lidé a zda existuje převažující kultura mladých.
Mohlo to vyznít jako podpora mládežnického pojetí, ale to by se mi moc nezdálo – pan Franěk je vědec a jako takový nedá na přání a popisuje realitu.
http://studijniden.sdh.cz/?a=2
Fraňkovu přednášku jsem neslyšel, doufám, že bude dostupná na internetu nebo třeba v Psalteriu.
Podle mého soudu možná existuje převažující subkultura mladých, ale má tak maximálně 51% většinu a zcela jistě nejde o posluchače folku a sladkobolného popu, na které sází oficiální katolická práce s mládeží. Jde o mladé, kteří sledují MTV a Óčko a chodí na diskotéky a poslouchají taneční hudbu (dnes bych skoro použil termín pornopop, i když formálně jde o R&B, rap apod.). Druhá v pořadí bude dle mého zcela laického odhadu subkultura posluchačů rocku.
Takže hudba, která osloví typického českého dospívajícího, by měla být nějaký mix Pussycat Dolls a Kabátu.
Ani cynický protiúder otce Zatloukala tomu neubral působivost.
Zatím jsem slyšel dvě vyprávění o průběhu SD, obě od příznivců varhaníků.
– Podle jednoho varhaníci zcela vyhráli – samozřejmě ne dominancí na pódiu, ale v diskusích apod. Nálada téměř zcela varhanického obecenstva se prý v průběhu dne postupně měnila od mrazivé po rozvernou.
– Podle druhého to bylo 50:50. Obě strany odešly posíleny ve svých původních názorech.
– No a očekávám článek v Katolickém týdeníku, který vyzní zcela ve prospěch kytaristů. Je to prakticky předem jisté – ne kvůli něčí zlé vůli, plyne to jaksi samospádem z toho, že se zaměří na obsah přednášek. A ty byly 3 kytaristické, 1 varhanická a 2 neutrální. Sotva bude psát o tom, že při poslední přednášce (jak jsem slyšel) obecenstvo vybuchovalo smíchy.
Jsem rád, že jsem se mýlil. Článek Jana Paulase v Katolickém týdeníku je výborný:
http://www.katyd.cz/index.php?cmd=page&type=11&article=7003
oslik: jasně, máte pravdu – na jeho přednášku jsem v doznívající euforii z bravurního výkonu „varhaníků“ úplně zapomněla.
Ovšem „neutrální“ přednáška otce Kotase při bystřejším rozvažování o vysloveném spíše odkazovala k nivelizaci důležitosti výběrl liturgické hudby.
Byly to takové obnažující přednášky, prozradily na řečníky věci, které by oni třeba ještě nějakou dobu skrývali.
P. Martínek si pro ulehčení pastorační práce bude z mládežnických aktivit vybírat jen pozitivní stránky. Krásná hudba, hodná mládež, kvetoucí církev a laskavý dialog a bude blažený klid.
P. Balík prezentoval multimediální agitační ideologickou nalejvárnu, ale protože se potom už jen poťouchle usmíval, bylo jasné, že mu šlo jen o provokaci, že to nemyslel vážně.
Docent Fraňek je poklad. Dokázal, že mladí nebo staří, jeden za vosumnáct a druhej bez dvou za dvacet (vyjmuta byla jen dechovka), užitečnější bude rozdělit lid na hloubatele, buřiče, spokojence a magory, tam se žánrové preference skutečně projevují, jak si s tím Sekce poradí budu upřímě zvědav.
P. Kotas prozradil, že Bohu máme být za co vděčni. Uměl to na několik způsobů.
JiKu má rád vůni buřtů, přesto si ji v sakrálním prostředí dobrovolně odpírá.
Doktor Kováč mi připomenul ty policejní mlátičky, když se v ´89. přišly omluvit na tribunu na Letné. Nechtěl ale ztratit tvář, vzal si na pomoc Eggebrechta, který tak s jeho dopomocí definitivně vyšel z módy.
Co se skóre týče, asi to bylo 0:0 mezi varhaníky a kytaristy, subjektivisti prohráli 2:4 s objektivisty, kvalitáři proti mádí vpřed zase remizovali 3:3, stejně jako empiricky připravení proti kouzelníkům se slovy. Ale ono se přeci předem vědělo, že to bude hodně těsné. Taky se přidávám k Oslíkovi a jsem zvědav na článek v KT na podporu člověkaponižujícího popíku.
P.S. Jsem i kytarysta i varhaník, ale rád bych s tím sekl.
[…] ledna se konal Studijní den o liturgické hudbě, který byl poznamenán poněkud podivnými manipulacemi s programem. Adekvátní zhodnocení akce zatím není k dispozici, krom toho, že největší potlesk si za […]
Norský bloger si všímá Prahy:
ungpikekatolikk: Praha fremdeles i tåke
http://ungpikekatolikk.blogspot.com/2010/01/praha-fremdeles-i-take.html
Překlad Google Translate:
http://translate.google.cz/translate?u=http%3A%2F%2Fungpikekatolikk.blogspot.com%2F2010%2F01%2Fpraha-fremdeles-i-take.html&sl=no&tl=cs&hl=&ie=UTF-8
Starší článek z 27. 11. 2009:
ungpikekatolikk: Kommunistisk mentalitet i Praha
http://ungpikekatolikk.blogspot.com/2009/11/kommunistisk-mentalitet-i-praha.html
Komunistické myšlení v Praze
http://translate.google.cz/translate?u=http%3A%2F%2Fungpikekatolikk.blogspot.com%2F2009%2F11%2Fkommunistisk-mentalitet-i-praha.html&sl=no&tl=cs&hl=&ie=UTF-8
Jiří Kub: Sobotní studijní den o liturgické hudbě nebyl poslední
http://www.apha.cz/sobotni-studijni-den-o-liturgicke-hudbe-nebyl-posledni/
Kompletní zvukový záznam Studijního dne:
http://liturgie.euweb.cz/10-01_studijni_den.html
Nenechte si ujít:
[audio src="http://liturgie.euweb.cz/10-01_studijni_den/18pata_prednaska_kub.mp3" /]