Republikánský kandidát na post amerického prezidenta, John McCain, jmenoval v pátek 29. 8. svoji kandidátku na viceprezidentku USA, guvernérku Aljašky Sarah Palin.
Takto ji McCain uvedl:
A takto ona sama představila sebe a svoji vizi:
- Má 44 let a je dva roky guvernérkou Aljašky. Předtím pracovala pod předchozím guvernérem jako šéfka Komise na ochranu aljašské ropy a plynu a z této funkce rezignovala na protest proti korupci v republikánské straně.
- Je nejmladším guvernérem Aljašky a první ženou v této funkci. Volby vyhrála s malým rozpočtem a v situaci, kdy místní vedení republikánů podporovalo jejího demokratického protikandidáta. I v době svého guvernorátu si vydobyla pověst bojovnice proti korupci, což na Aljašce – v údajně nejvíce zkorumpovaném americkém státě – znamená hodně.
- Byla v dětství pokřtěna jako katolička, ale od dvanácti let se považuje za praktikující evangelikálku.
- Vystudovala žurnalistiku, vyhrála několik školních soutěží miss a miss sympatie Aljašky, byla prý dobrá v basketbalu.
- Její manžel Todd Palin fyzicky pracuje v ropné společnosti a také jako profesionální rybář, nemá vysokoškolský diplom a je čtyřnásobným vítězem nejdelšího závodu sněžných skůtrů na světě, Iron Dog, dlouhého 3200 km.
- Má pět dětí. Nejstarší Track je pěšákem v americké armádě a v září má odjet do Iráku. Nejmladší Trig se narodil letos v dubnu. Má Downův syndrom. Přestože chorobu odhalila prenatální diagnostika, Palinovi ani na okamžik neuvažovali o potratu. (80 % Američanek se dnes v takovém případě rozhodne pro potrat.) Mezi oběma syny se jim narodily tři dcery – Bristol, Willow a Piper.
- V době, kdy byla na Aljašce legální marihuana, ji kouřila. Dodává, že na rozdíl od Billa Clintona nemůže říci, že nešlukovala. Dnes považuje drogy včetně lehkých za obrovské nebezpečí pro děti.
- Ve volném čase relaxuje pilotováním letadla a lovem jelenů.
Palinová je skutečnou workoholičkou a tak trochu feministkou. Do úřadu se vrátila tři dny po narození Triga, označuje se za „taxikářskou mámu“ – jako mnoho matek na Aljašce. (Oprava 4. 9. 2008: Špatně jsem slyšel – nikoliv „hacky“, ale „hockey“, tedy je „hokejová máma“) Ve svém prohlášení po nominaci na viceprezidenta uvedla:
Reprezentovat vás jako váš guvernér je mojí největší životní poctou a příští dva měsíce budu v této práci pokračovat. Jako matka pěti dětí umím zvládat více úkolů najednou („I know howto multi-task“)…
Poměrně často mluví o „ženských tématech“ a zdůrazňuje, že ženám nejvíce škodí potraty. Je členkou organizace:
Název této skupiny je jen zdánlivě překvapivý. První feministky byly většinou proti potratům, které viděly jako další mužský nástroj na zotročování žen. Soudily, že žádná žena nepřistoupí k potratu, pokud ji k tomu nenutí manžel, milenec nebo společnost. Teprve postupně se názor feministek otočil o 180 stupňů a symbolem ženských práv se stalo právo zabít své dítě.
Feministiky pro život se snaží ukázat, že potraty nejvíce škodí ženám. To je pochopitelně pravda – nikdo z nich netěží tolik, jako špatní muži.
Palinová je konzistentní i v ostatních bioetických tématech – například odmítá výzkum embryonálních kmenových buněk a myslí si, že by měl být přijat dodatek k americké ústavě definující manželství jako svazek muže a ženy. V tom se mimochodem liší od McCaina, který sice nesouhlasí s pozitivní diskriminací homosexuálů, ale přesto hlasoval proti tomuto dodatku.
McCain touto nominací prokázal značnou odvahu, ale také politickou prozíravost. Přestože je relativně málo zkušená Palinová vystavena nebezpečí, že bude médii zesměšňována, je velmi dobrým protipólem McCaina. Zatímco Barack Obama nominoval Josepha Bidena, který je od roku 1972 a svých devětadvaceti let senátorem, figuroval v několika senátních výborech a je známým kuloárním vyjednavačem, McCain „praštil do stolu“ a vybral si „divočáka“, jakým je on sám, ale navíc mladého a velmi, velmi fotogenického.
Je možné, že se část Američanek bude rozhodovat, zda chce raději krásného prezidenta, nebo viceprezidentku.
Na Josephu Bidenovi je zajímavá ještě jedna věc. Je katolík. A je pro potraty. Demokratická strana oficiálně prezentovala Bidenovu kandidaturu v Denveru. A arcibiskup Denveru, kapucín Charles J. Chaput, o Bidenovi v rozhovoru pro Associated Press řekl:
Doufám, že ho jeho integrita povede k tomu, že se zdrží požadování svatého přijímání.
Za manželku bych jí asi nechtěl, ale jako politička se mi líbí.
Hlavně doufám, že McCain konečně vyhraje. Obama má krásný ethos, ale zatím jsem od něj neslyšel nic konkrétního.
[…] Palin milovaná rodiči i… Amerikou? Během čtyř dnů od chvíle, kdy John McCain ohlásil svoji kandidátku na viceprezidentku USA, aljašskou guvernérku Sarah Palin, zaplnilo její jméno tisíce stránek amerického internetu. […]
[…] Můžeme si živě představit, jaká byla jeho první slova poté, co John McCain minulý pátek představil svoji kandidátku na viceprezidentku: “Do háje, zase […]
Začalo to vcelku nevinně. Na jednom známém internetovém diskuzním fóru jsem použila oslovení „Dobrý den, pánové a dámy…“. Ihned se ohradil jeden z tamních přispěvatelů, že prý správně by dámy mělý být na prvním místě, tedy „Dobrý den, dámy a pánové“. O tom bych si dovolila pochybovat.
V dnešní době, kdy se internet stává médiem číslo jedna, se ukazuje více jak kdy před tím, že žena svoji tradičně silnou pozici ve společnosti dále posiluje. Říkáme přeci „ta internetová stránka“, „ta adresa“ či „ta doména“. Toto jsou všechno velmi elegantní názvy, na rozdíl od provinciálního „ten server“, či lakonického „programovací jazyk“. Z tohoto důvodu je tedy třeba se na muže více zaměřit a pomoci jim vyřešit, a doufejme, že i překonat, tuto jejich krizi identity.
Jako rozumé řešení se jeví, a dámy budou jistě souhlasit, posílení zastoupení žen ve vedoucích pozicích firem. Tím podřízeným mužům na pracovišti podáme pomocnou ruku a společně nalezneme možnosti jejich uplatnění do budoucna. Neboť jak známo, žena v pracovním kolektivu zastává jednotící roli. Navíc většina seriózních žen dokáže dokonce i mávnout rukou nad nějakým tím harašmentem.
Nezapomínejme tedy, že ženy jsou pro muže na pracovišti ochotny udělat mnoho. Proto jsou pro byznys tak přínosné. Dejme jim prostor!
[…] Newta Gingriche se stále nejčastěji zmiňuje jméno Sarah Palin, která s Johnem McCainem vloni kandidovala na viceprezidentku. Guvernérka Aljašky má zásadní […]